IPM ESSEN – světové zahradnické setkání

Právě skončil 34. ročník veletrhu IPM ESSEN 2016 (26. -29. leden). Opět se potvrdilo, že představuje bezesporu nejdůležitější mezinárodní zahradnický veletrh. Celkem se na IPM ESSEN zúčastnilo 1 588 vystavovatelů ze 49 zemí světa. Samozřejmě mnoho pozornosti patřilo novinkám – novým rostlinám a zeleným kompozicím, průkopnickým technologiím, floristickým trendům nebo marketingovým konceptům věnovaným cílovým zákaznickým skupinám. Další rekord padl v novošlechtění, o ceny se ucházelo celkem 76 novinek z květinářství a školkařství, přihlásilo je 33 vystavovatelů.

Letos na IPM ESSEN přišlo 57 200 návštěvníků (r. 2015: 56 500), z toho 64 % ze zahraničí. Odborní návštěvníci tvořili 97,2 %, nescházeli zde samozřejmě ani zástupci odborného tisku, státní správy, čestní hosté a sponzoři. Více jak 78 % návštěvníků mělo právo sjednávat nebo uzavírat zakázky, nárůst proti loňskému roku činí 3 %. Na IPM 36 % odborníků také objednávku uzavřelo (r. 2015: 34 %). Návštěvníci hodnotili velmi pozitivně záběr veletrhu a 93 % z nich návštěvu veletrhu kolegům doporučuje. Vystavovatelé byli také spokojeni, u 92 % veletrh naplnil jejich očekávání. Získali také početné nové mezinárodní kontakty a proběhla obchodní jednání.

V návaznosti na IPM Essen vznikl nový veletržní koncept pro zelený sektor – HORTIVATION. Zaměří se především na novinky, rozvoj a inovativní sdílení. Poprvé se uskuteční v termínu od 13. do 15. června 2016 v německém Kalkaru. Podrobnější informace najdete na adrese: www.hortivation.de

Mezinárodní účast na IPM

Ze zahraničí přijelo na veletrh 64 % vystavovatelů a 40 % návštěvníků. Z toho přibližně 12 % hostů bylo z Asie – převážně z Blízkého východu (v roce 2015: 9 %). Výrazný nárůst podle země původu vykazovala ve srovnání s předchozím rokem Francie – 7 % a Švýcarsko – 6 %. Společné národní expozice nejsou novinkou, ovšem letos jich bylo na IPM poprvé rekordních 20. Nováčkem byla Guatemala, Čína, Francie, Velká Británie, Indie a Tchaj-wan zvětšily své prostory. Další společné pavilony oficiálně zastupovaly následující země: Belgie, Dánsko, Itálie, Izrael, Jižní Korea, Kostarika, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Srí Lanka, Španělsko, Turecko a USA. Veletrh navštívila také početná delegace z Turecka, sledující informace o nejnovějších zahradnických produktech.

Z České republiky se na veletrhu zúčastnily firmy Agro CS – výrobce substrátů, Plastia – výrobce plastových pěstebních nádob a doplňků, Juta – výrobce obalových a technických materiálů. Nevystavoval žádný z pěstitelů rostlin, vesměs dali přednost prezentaci v domácím prostředí.

IPM ESSEN 2017

91 % návštěvníků a 96 % procent vystavovatelů již nyní potvrdilo, že se chtějí účastnit na IPM ESSEN 2017. Příští světový zahradnický veletrh bude v prostorách Messe Essen od 24. do 27. ledna 2017. Další informace najdete na adrese: www.ipm-essen.de

 

IPM 2016 (4)IPM 2016 (3a)